dnes je 15.1.2025

Input:

Ukončení pracovního poměru ve zkušební době

10.1.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.10.5
Ukončení pracovního poměru ve zkušební době

Mgr. Iva Jarolímová, JUDr. Jan Horecký

Význam a délka zkušební doby

Zkušební doba je období určitého vzájemného testování zaměstnance a zaměstnavatele, zda daný zaměstnanec vyhovuje představám zaměstnavatele pro danou práci a naopak zda práce odpovídá představám zaměstnance. V tomto období mohou jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu či bez udání důvodu, a to v podstatě s okamžitou účinností. Takové období nicméně nemůže být příliš dlouhé, protože přináší jak zaměstnanci, tak zaměstnavateli nejistotu, zda pracovní poměr ze dne na den neskončí a zaměstnanec tak nezůstane bez práce (a tudíž i bez prostředků) nebo zaměstnavatel bez potřebného zaměstnance. Zkušební doba může být sjednána i v případě, kdy zaměstnavatel se zaměstnanci nezakládá pracovní smlouvou pracovní poměr, ale kdy mají zaměstnanci pro zaměstnavatele vykonávat práci na základě některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti).

Zkušební doba není povinnost. Smluvní strany si mohou zkušební dobu sjednat, pokud na tom mají zájem. Zkušební doba musí být vždy sjednána, nikdy nemůže být stanovena jednostranně zaměstnavatelem. Zákoník práce limituje maximální délku zkušební doby na:

  • až 4 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru,

  • resp. až 8 měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru vedoucího zaměstnance.

Současně platí pravidlo, podle kterého nemůže být zkušební doba sjednána v delším rozsahu, než je polovina sjednané délky trvání pracovního poměru.

Zaměstnanec se zaměstnavatelem sjednal pracovní poměr v délce dvou měsíců. Zkušební doba nemůže být sjednána v delším rozsahu než max. jeden měsíc.

Zkušební doba se prodlouží o pracovní dny zaměstnance (tedy nikoliv jako doposud o dny kalendářní), v nichž neodpracoval celou směnu z důvodu překážky v práci, čerpání dovolené nebo neomluveného zameškání práce.

Zkušební doba u řadového zaměstnance pracujícího pravidelně od pondělí do pátku byla sjednána na dobu od 1. května do 31. července 2025. Zaměstnanec v rámci zkušební doby 5 celých směn neodpracoval z důvodu překážky v práci (dočasné pracovní neschopnosti), 2 celé směny neodpracoval z důvodu čerpání dovolené a 3 celé směny rovněž neodpracoval, neboť mu na ně připadl svátek (směna mu z důvodu svátku tzv. odpadla a měl "placený svátek"). Dále 3x zameškal cca polovinu směny z důvodu ošetření u lékaře.

Zaměstnanci se zkušební doba prodlouží o celkem 7 pracovních dní (5 celých směn zameškal z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, 2 směny z důvodu čerpání dovolené). O tzv. placené svátky, ani částečné zameškání směny se zkušební doba neprodlužuje. Od 1. srpna je tedy třeba "napočítat" 7 pracovních dní, resp. 7 směn. Zkušební doba skončí v pátek 11. srpna 2025.

Blíže k samotnému sjednání zkušební doby viz kapitola Pracovní smlouva.

Ve zkušební době může jak

Nahrávám...
Nahrávám...