dnes je 21.12.2024

Input:

Výplata mzdy

16.7.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.4.4
Výplata mzdy

JUDr. Vladimíra Knoblochová

Splatnost mzdy

Mzda je splatná zásadně po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo některou její složku. Od tohoto ujednání se nemohou strany odchýlit, tzn. není možné si v pracovní nebo jiné smlouvě sjednat delší lhůtu splatnosti mzdy (např. čtvrtletně). Strany si ale mohou sjednat kratší lhůtu splatnosti mzdy, např. týdně.

Zaměstnavatel je povinen určit pravidelný termín výplaty mzdy, pokud nebyl sjednán v kolektivní smlouvě, a to po projednání s odborovou organizací. Zaměstnavatel by měl při stanovení termínu mzdy pamatovat i na to, že takový den může připadnout na den pracovního klidu a určit pravidla, kdy se v takovém případě mzda vyplácí (např. nejbližší předcházející pracovní den nebo naopak nejbližší následující pracovní den). V případě, že byla se zaměstnancem sjednána hodinová mzda, náleží zaměstnanci mzda (včetně příslušných příplatků) i za zlomky hodin, které odpracoval v období, za které se mzda poskytuje.

Výplata mzdy splatné během dovolené

Výjimka z výše uvedené zásady je zákoníkem práce stanovena pro případ, kdy je mzda splatná v době, kdy zaměstnanec čerpá dovolenou. V takovém případě zaměstnavatel vyplatí zaměstnanci mzdu již před nastoupením dovolené, pokud se spolu nedohodnou jinak. Pokud by to neumožňovala technika výpočtu mezd, pak je zaměstnavatel povinen poskytnout takovému zaměstnanci přiměřenou zálohu a zbývající část mzdy mu vyplatí nejpozději v nejbližším pravidelném termínu výplaty mzdy nebo platu následujícím po dovolené. Tato úprava bude přicházet do úvahy pouze v případě, že zaměstnanec dostává mzdu v hotovosti. U bezhotovostních převodů mzdy není takový postup nutný, neboť se výplata mzdy neváže na přítomnost zaměstnance na pracovišti.

Výplata mzdy při skončení pracovního poměru

Při skončení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplatit na jeho žádost mzdu za měsíční období, na které mu vzniklo právo, a to v den skončení pracovního poměru. Pokud by to neumožňovala technika výpočtu mezd, pak je zaměstnavatel povinen vyplatit zaměstnanci mzdu nejpozději v nejbližším pravidelném termínu výplaty mzdy následujícím po dni skončení pracovního poměru.

Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 9. 9. 2004, sp. zn. 21 Cdo 1275/2004

Důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru podle § 54 odst. 1 písm. b) zákona č. 65/1965 Sb. je i nevyplacení části mzdy.

Měna

Mzda se vyplácí zaměstnanci v zákonných penězích (v současné době tedy v ČR v korunách českých) a zaokrouhluje se na celé koruny směrem nahoru. Výplatu mzdy v jiné měně připouští zákoník pouze u zaměstnanců s místem výkonu práce v zahraničí.

Místo a doba výplaty mzdy

Mzda se zásadně vyplácí v pracovní době a na pracovišti,

Nahrávám...
Nahrávám...